Соціально-психологічна служба школи                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

"Діти контролюють та виховують їхні сім'ї настільки, наскільки вони контролюються ними, фактично,.. Сім'я виховує дитину, будучи вихованою нею"                                                                                                                                                                          Ерік ЕРІКСОН 

Коротка пам'ятка для вчителів, які працюють із дітьми під час війни.

Наше завдання - створити безпечний простір, у якому б дитина відчула близькість - "я з тобою".
 Не можна використовувати в іграх чи під час занять метафори, образи літаків тощо. Це може травмувати дітей, які були під обстрілами. У роботі спираємося на метафори та образи дому, землі, веселки, води. Навіть образ неба зараз не даватиме дітям стійкості - для багатьох це джерело небезпеки.
 Не пропонуйте дітям жодних образів воєнної техніки. Приймається лише той варіант, коли вони самі хочуть намалювати, виліпити чи обговорити це. Натомість працюйте над образами сили та стійкості й частіше просіть дитину намалювати, зобразити те, що є її силою.
 Пам'ятайте, що ми проводимо зустрічі для того, щоби дати дітям стабільність у теперішній реальності, відволікати їх і розважати цікавими фактами, захопливими розповідями. Війну, танки, вибухи вони бачать у новинах. Вони чують про це від батьків, рідних і близьких.
 Для дитини, яка пережила втрату, втратила близьких або будинок, абсолютно неприпустимі слова на кшталт "час лікує", "у всьому є й хороший бік", "подивися, який тут є хороший варіант для тебе". Ці слова некоректні та неетичні. Дітям важливо почути: "Те, що ти пережив - жахлива трагедія, це жахливо й так шкода, що тобі довелося через це пройти. Я захоплююсь твоїми мужністю та силою. Попри таке горе, ти справляєшся, як справжній герой. Я дуже хочу тебе обійняти та захистити".
 Якщо дитина починає говорити, що б вона не говорила, ми її слухаємо й не перебиваємо! Киваємо, підтримуємо й наприкінці робимо акцент на тому, що навіть слухати - це дуже важко. Далі можна сказати: "Але я бачу, який ти сильний і як ти справляєшся". Проте не давайте порад, поки вас не попросили про це.


   Цікаві заняття та бесіди з учнями було проведено в рамках тижня психології, який проходив у нашій школі з 3 по 7 квітня. Метою тижня було підвищити рівень знань учасників освітнього процесу про психологію, сприяти всебічному розвитку школярів, створити позитивний настрій, підтримати розвиток творчих здібностей, формувати навички здорового способу життя.

"Кожна особистість – це неймовірний всесвіт: захопливий, глибокий, таємничий".

«16 днів проти насильства» 

   Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції - привернути увагу суспільства до проблем подолання насильства та жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту їх прав. Акція звертає увагу на те, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, соціального положення чи інших причин є порушенням прав людини. Наша школа також долучилась до цієї акції. Протягом двох тижнів соціально -психологічна служба школи проводила з учнями різні цікаві бесіди та заняття. Учні 5-8 класів взяли участь у виставці плакатів на тему "Ми проти насилля". У шкільній бібліотеці створена виставка на тему "Права та обов'язки кожної людини". 10 грудня, на закінчення акції, соціальний педагог Леспух М.Ю. провела з учнями 6, 7 класів позакласний виховний захід на тему "Свої права ти добре знай, їх шануй та поважай!", який відвідала атестаційна комісія Калинівського ОЗЗСО І-ІІІ ст.

1 грудня - Всесвітній день боротьби

 зі СНІДом

  Щорічно 1 грудня в усьому світі відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом.З метою профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі, зокрема, ВІЛ/СНІДу, та толерантного ставлення до хворих на ВІЛ/СНІД, у Калинівській філії І-ІІ ступенів проведено ряд заходів: Презентація для учнів 6-9 класів на тему: «1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом», яку підготувала соцільний педагог школи Леспух Марина Юріївна.Виховна година для 7 класу «Життя без хвороб», яку підготувала соцільний педагог школи Леспух Марина Юріївна.Інформаційна хвилина «Скажемо наркоманії - НІ», яку провела педагог-організатор Цьока Вікторія Юріївна.Урок-застереження у 8-9 класах «СНІД - безповоротно змінює життя», провела вчитель біології Куцин Марія Іванівна.Виховні години та бесіди у 1-9 класах:«СНІД - загроза людству»;«СНІД небезпечна хвороба ХХІ ст..»;«Хто попереджений, той захищений»; «Толерантне ставлення оточуючих до ВІЛ - інфікованих людей»; «Ми за здоровий спосіб життя», провели класні керівники школи.

Міжнародний день толерантності

   16 листопада відзначається Міжнародний день толерантності, запроваджений у зв'язку із ухваленням ЮНЕСКО у 1995 році Декларації принципів терпимості, в основу якої закладено положення проголошені в Загальній декларації прав людини. У нашій школі цього року практичний психолог Куцин.В.І. та учні 5-7 класів також відзначили цей день створивши цікавий відеоролик. Толерантність є однією з кращих людських якостей. І в сучасному світі дане поняття продовжує бути дуже актуальним. Будьмо толерантними кожного дня!

Тиждень соціально-психологічної служби 

   Тиждень соціально-психологічної служби зайняв своє місце серед інших предметних тижнів, оскільки з психологією пов'язаний увесь навчально-виховний процес. А.Макаренко писав: «Педагогіка - це майстерня, а психологія - інструмент, яким там працюють».

   Цього року тиждень соціально-психологічної служби проходив з 11.10.2021 року по 15.10.2021 року, присвячений до Всесвітнього дня психічного здоров`я, який відзначають щорічно 10 жовтня.

 Практичним психологом школи Куцин В.І. та соціальним педагогом Леспух М.Ю. були проведені різні цікаві заходи:

  • Бесіди: «Цікава психологія», «Іскорки доброти», «Веселка настрою», «Чому підлітки потрапляють у злочин?», «Профілактика шкідливих звичок серед учнів».
  • Заняття: «Товариські відносини і дружба», «Ти - особливий», «Ми вміємо дружити», «Друг на все життя» та ін.
  • Анкетування учнів та створення плакатів.

       Цікаві заняття на тему        "Вплив і тиск оточуючих",

які підготувала шкільний психолог Куцин Вікторія Іванівна

Учні 5-го класу Калинівської філії І-ІІ ступенів
Учні 5-го класу Калинівської філії І-ІІ ступенів

   Дуже цікаві заняття з учнями 4-5 класів провела шкільний психолог Куцин В.І. на тему «Вплив і тиск оточуючих.Коли варто сказати: «Ні»», мета якого навчити дітей розпізнавати різноманітні спосиби тиску та казати «Ні» на всі небезпечні пропозиції, проаналізувати можливі ризики найближчого оточення учнів, розвивати навички відстоювати власні інтереси, сприяти усвідомлення учнями необхідності зберігати та покращувати своє здоров`я.   

ТИЖДЕНЬ З ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ

     У Калинівській філії І-ІІ ступенів проходив тиждень з протидії булінгу, мета якого ознайомити учнів з поняттям, формами та структурою булінгу, розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації, формувати навики відповідальної та безпечної поведінки. Цікаві бесіди та заняття з учнями провели практичний психолог Куцин Вікторія Іванівна та класні керівники школи, з метою розвитку співчуття та переживання до дитини, яка зазнає насильства.

    У Калинівській філії І-ІІ ступенів проходив тиждень з протидії булінгу, мета якого ознайомити учнів з поняттям, формами та структурою булінгу, розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації, формувати навики відповідальної та безпечної поведінки. Цікаві бесіди та заняття з учнями провели практичний психолог Куцин Вікторія Іванівна та класні керівники школи, з метою розвитку співчуття та переживання до дитини, яка зазнає насильства.


Булінґ (від англ. bully - хуліган, задирака, грубіян, «to bully» - задиратися, знущатися) - тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

Прикметною ознакою булінґу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема. Це може бути шкільний двір, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією школи, кривдники можуть перестріти її на шляху до дому. Навіть удома жертву булінґу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

Булінг в Україні

За даними різних досліджень, майже кожен третій учень в Україні так чи інакше зазнавав булінґу в школі, потерпав від принижень і глузувань: 10 % - регулярно (раз на тиждень і частіше); 55 % - частково піддаються знущанню з боку однокласників; 26 % - батьків вважають своїх дітей жертвами булінґу.

Жертви й ініціатори булінгу

Практично в кожному класі є учні, які стають об'єктами глузувань та знущань, а також агресори, які є ініціаторами булінґу.

Найчастіше цькування ініціюють надміру агресивні діти, які люблять домінувати, тобто бути «головними». Їх не турбують почуття і переживання інших людей, вони прагнуть бути в центрі уваги, контролювати все навколо. Принижуючи інших, вони підвищують власну значущість. Нерідко це відбувається через глибокі психологічні комплекси кривдників. Можливо, вони самі переживали приниження або копіюють ті агресивні й образливі моделі поведінки, які є у їхніх сім'ях.

Зазвичай об'єктом знущань (жертвою) булінґу вибирають тих, у кого є дещо відмінне від однолітків. Відмінність може бути будь-якою: особливості зовнішності; манера спілкування, поведінки; незвичайне захоплення; соціальний статус, національність, релігійна належність. Найчастіше жертвами булінґу стають діти, які мають:

фізичні вади - носять окуляри, погано чують, мають порушення опорно- рухового апарату, фізично слабкі;

особливості поведінки - замкнуті чи імпульсивні, невпевнені, тривожні;

особливості зовнішності - руде волосся, веснянки, відстовбурчені вуха, незвичну форму голови, надмірну худорлявість чи повноту;

недостатньо розвинені соціальні навички: часто не мають жодного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками;

страх перед школою: неуспішність у навчанні часто формує у дітей негативне ставлення до школи, страх відвідування певних предметів, що сприймається навколишніми як підвищена тривожність, невпевненість, провокуючи агресію;

відсутність досвіду життя в колективі (так звані «домашні» діти);

деякі захворювання: заїкання, дислалія (порушення мовлення), дисграфія (порушення письма), дислексія (порушення читання);

знижений рівень інтелекту, труднощі у навчанні;

високий інтелект, обдарованість, видатні досягнення;

слабо розвинені гігієнічні навички (неохайні, носять брудні речі, мають неприємний запах).

За даними U-Report, 49 % підтвердили, що вони піддавалися булінґу, а саме через: зовнішність, стать, орієнтацію, етнічну належність.

Форми та види булінґу

Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими формами булінґу є:

словесні образи, глузування, обзивання, погрози;

образливі жести або дії, наприклад, плювки;

залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити;

ігнорування, відмова від спілкування, виключення із гри, бойкот;

вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви.

фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження);

приниження за допомогою мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі у чатах і т.д.), поширення чуток і пліток.

Види булінґу можна об'єднати у групи словесного (вербального), фізичного, соціального (емоційного) й електронного (кібербулінґ) знущання, які часто поєднуються для більш сильного впливу.

70 % знущань відбуваються словесно: принизливі обзивання, глузування, жорстока критика, висміювання та ін. На жаль, кривдник часто залишається непоміченим і непокараним, однак образи безслідно не зникають для «об'єкта» приниження.

Фізичне насильство найбільш помітне, однак становить менше третини випадків булінґу (нанесення ударів, штовхання, підніжки, пошкодження або крадіжка особистих речей жертви та ін.).

Найскладніше зовні помітити соціальне знущання - систематичне приниження почуття гідності потерпілого через ігнорування, ізоляцію, уникання, виключення.

Нині набирає обертів кібербулінґ. Це приниження за допомогою мобільних телефонів, інтернету. Діти реєструються в соціальних мережах, створюють сайти, де можуть вільно спілкуватися, ображаючи інших, поширювати плітки, особисті фотографії або зроблені в роздягальнях чи вбиральнях.

Всеукраїнська акція

" 16 днів проти насилля "


У нашій школі в рамках Всеукраїнської акції "16 днів проти насилля" практичний психолог Куцин Вікторія Іванівна провела заняття з учнями початкових класів на тему "Ми, проти насильства!", мета якого з`ясувати суть поняття насильства, розвивати у дітей відповідальність за свої вчинки, уміння брати приклад хорошої поведінки людей. 

Виховна година на тему "Скажи насильству: "СТОП!" - Ми діти твої, Україно! І ми за щасливе життя!"


26 листопада 2018р. у школі відбулася відкрита виховна година на тему "Скажи насильству:" СТОП!"- Ми діти твої, УКРАЇНО! І ми за щасливе життя!", яке підготував класний керівник 8-го класу Куцин Світлана Іванівна. Виховна година була спрямована на те, щоб виховувати в учнів профілактичної,просвітницької роботи з попередження та протидії насильству в сім'ї та в школі, розвитку в учнів загальнолюдських, морально-громадянських, культурно-мовних, етнонаціональних особистісних, сімейних цінностей.


ІГРИ ДЛЯ ПОДОЛАННЯ АГРЕСІЇ

"Обзивалки" 

Мама/тато/психолог і дитина/діти стають один напроти одного (або в коло) і кидають один одному м'яч. Кидаючи м'яч, називайте один одного різними "образливими словами", які насправді зовсім не образливі. Заздалегідь домовтеся, якими словами можна користуватися. Це можуть бути назви овочів, фруктів, грибів, меблів. Кожне звернення повинно починатися зі слів: "А ти, ..., морквочка!" Пам'ятайте, що це гра, тому ображатися не потрібно. В кінці гри нехай кожен назве іншого лагідним словом, наприклад: "А ти, ..., сонечко!"
Проведіть гру у швидкому темпі, попередивши дітей, що ображатися не можна."Пил"

Запропонуйте дитині вибити пил з подушки. Нехай малюк б'є її, кричить.

"Боротьба подушками"

Увімкніть веселу музику, візьміть у руки подушки і злегка побийтеся ними. Але ви чітко повинні встановити правила - не бити руками, не кричати образливі слова. Якщо правила порушуються, гра зупиняється.

Проведіть гру у швидкому темпі, попередивши дітей, що ображатися не можна.

"Бійка батаками"

Батаки - це такі м'які палки, якими можна битися, не завдаючи болю один одному. Цей інструмент ідеальний для зняття напруги, відреагування агресії, формування навичок самоконтролю. Влаштуйте з дитиною дуель на батаках. Детальніше про способи використання батак читайте тут: Батаки - незвичайний помічник. Придбати батаки можна тут: Toys Dytpsyholog.

"Сніжки"
Запропонуйте дитині комкати аркуші паперу і кидати ними один в одного.

"Розтирання паперу"

Аркуш паперу тріть в кулаках, роблячи рухи, ніби ви перете одяг. Коли папір стає геть м'яким, малюйте по ньому акварельними фарбами. Малюнки будуть дуже цікавими, фарба розтечеться по зім'ятому папері різними візерунками.




"Салют"

Дитина рве папір і з силою кидає шматочки вгору. Потім всі разом прибирають сміття з підлоги.

"Аплікація із шматочків паперу"

Порвіть папір на дрібні квадратики і зробіть з них колаж чи аплікацію.


 


"Чашка злості"
Виділіть окрему чашку, в яку можна покричати щодуху в моменти сильної злості. З цієї чашки пити уже не варто. Нехай вона буде лише для криків.


"М'ячик, котися!"
Тенісний м'ячик кладеться на рівну поверхню. Дитині пропонують здути його, щоб він прокотився по заданій траєкторії. Ігри за участю дихальних елементів психологи вважають найефективнішими.


"Жаба"
Якщо малюк любить купатися, запропонуйте йому дути на поверхню води, щоб вийшли хвилі. Зусилля дитини повинні бути досить інтенсивними.


"Ураган"
Сядьте навпроти малюка і запропонуйте йому вас здути. Нехай він набере в легені побільше повітря і як слід дме на вас - а ви при цьому робіть вигляд, що пручаєтеся потокам повітря.


"Намалюй свою злість"

Коли дитина сердиьтся і починає неприйнятним чином проявляти свою злість (б'ється, кусається, кричить і т.п.), запропонуйте їй намалювати свою злість. Дайте аркуш паперу і олівці, бажано воскові. Не втручайтеся у процес малювання, просто спостерігайте. 




"Бокс"

Запропонуйте дитині бити щодуху боксерську грушу до тих пір, поки вона не втомиться, або поки не набридне.

"Впертий баранчик"
Малюк лягає на підлогу і з силою випрямляє ноги, в повітря або б'є ними об підлогу. На кожен удар він може говорити «Ні!».

"Футбол"
Дитина і дорослий грають у футбол подушкою. Її можна відбирати у іншого, штовхати, кидати - головне, дотримуватися всіх правил.
Проведіть гру у швидкому темпі, попередивши дітей, що ображатися не можна. Запропонуйте дитині комкати аркуші паперу і кидати ними один в одного. Виділіть окрему чашку, в яку можна покричати щодуху в моменти сильної злості. З цієї чашки пити уже не варто. Нехай вона буде лише для криків. Дитина і дорослий грають у футбол подушкою. Її можна відбирати у іншого, штовхати, кидати - головне, дотримуватися всіх правил.


Практичний психолог: Куцин В.І.

Всеукраїнська акція

"16 днів проти насилля!"

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати